Styl skandynawski – co warto o nim wiedzieć?

Przeglądając wnętrzarskie magazyny, szukając inspiracji u architektów na Instagramie czy śledząc tematyczne grupy na Facebooku trudno oprzeć się wrażeniu, że wszędzie – już od ponad dekady – króluje styl skandynawski. Jednak mimo jego obecności w naszym życiu wciąż kojarzony jest wyłącznie z jasnymi wnętrzami i prostymi dekoracjami. Wszak produkty dostępne w popularnych sieciówkach – to nie wszystko! Sprawdź, jak dobrze znasz nordycki design!

Styl skandynawski – co to jest?

Skandynawski wystrój wnętrz to minimalistyczny styl wykorzystujący mieszankę tekstur i stonowanych odcieni, dzięki czemu jest jednocześnie nowocześnie elegancki, ale z drugiej strony ciepły, zachęcający do pozostania w domu urządzonym w tym nurcie. Cechami wyróżniającymi styl skandynawski są prostota i użyteczność, czego przejawem są choćby składające się na wyposażenie skandynawskiego wnętrza meble o prostej formie, które łączą w sobie niewymuszone piękno, funkcjonalność i wygodę.

Styl skandynawski to nie tylko estetyka, materiały i techniki stosowane przez skandynawskich projektantów w Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii i na Islandii. To również nurt czerpiący pełnymi garściami ze wspólnoty wartości i warunków życia, łączących kraje północy. Widać to doskonale w elementach stanowiących znak rozpoznawczy skandynawskiego designu. Ale po kolei – skąd w ogóle się on wziął?

Historia stylu skandynawskiego

Skandynawskie wzornictwo pojawiło się już w latach 30. XX w., gdy wiodącym nurtem sztuki, również meblarskiej, był modernizm. Współczesne scandi jest mocno zakorzenione w swojej modernistycznej historii.

To właśnie tworzący w tym okresie fiński architekt Alvar Aalto położył podwaliny pod to, co zwiemy dziś “skandynawskim dizajnem”. Tworzone przez niego meble ze sklejki i drewna o prostych, przestrzennych bryłach i zaokrąglonych kształtach oparć, siedzisk i podłokietników stanowią do dziś wzornicze inspiracje dla współczesnych twórców mebli skandynawskich, stawiających na funkcjonalność, lekkość i naturalne, ekologiczne materiały.

Masową popularność skandynawskiemu stylowi przyniosły jednak dopiero lata 50. XX w., a szczególnie pokaz designu rodem z północnej Europy, jaki miał miejsce w latach 1954-1957 w Ameryce Północnej. Trwająca trzy lata promocja prac skandynawskich artystów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, ciepło przyjęta zarówno przez krytyków, jak i oglądających, wywalczyła im poczesne miejsce w masowej świadomości konsumentów.

Skandynawski czy modernistyczny?

Proste, ponadczasowo funkcjonalne projekty, dobrej jakości, naturalne materiały, a także stonowana kolorystyka pozwoliły wprowadzić do domowej przestrzeni ład i spokój, wyjątkowo poszukiwany w coraz szybciej zmieniającej się rzeczywistości.

To właśnie w latach powojennych tworzyli swoi dzieła pozostali prekursorzy stylu skandynawskiego. Jednym z nich był Duńczyk Hans Wegner, którego styl streszczał się w formule “organiczna funkcjonalność”. Znany był głównie jako projektant krzeseł i foteli. Wykonywał je z naturalnych materiałów, takich jak drewno i sklejka, które łączył z naturalnymi materiałami i skórą. Jego prace, stanowiące połączenie tradycji i nowoczesnego wzornictwa, dzięki przystępnej cenie – mimo ekskluzywnego wyglądu – były szeroko dostępne dla klienta masowego.

Innym znanym skandynawskim twórcą, który przecierał szlaki dla popularności nordyckiego designu, był Verner Panton. Miłośnik geometrycznych kształtów i nasyconych kolorów śmiało łączył ze sobą pozornie niepasujące materiały, by stworzyć świeży i odważny projekt. Znany jest przede wszystkim jako twórca oryginalnych, ponadczasowych opraw świetlnych, pozwalających na znakomite doświetlenie przestrzeni, ale z drugiej strony misternie skrywających źródło światła. Jego najsłynniejszym projektem świetlnym jest dzwonkowata oprawa na cienkim zawiesiu, która po dziś dzień cieszy się niezwykłą popularnością wśród aranżatorów wnętrz.

Styl skandynawski współcześnie

Cechy charakterystyczne stylu skandynawskiego to przede wszystkim jasne, doskonale doświetlone wnętrza. W krajach nordyckich, ze względu na ich geograficzne położenie, zimą dzień trwa mniej niż 7 godzin.

Niedostateczna ilość światła dziennego sprawiła, że w skandynawskich domach ważną rolę odgrywają przeszklenia. Okien jest dużo lub są one znaczących gabarytów, by do wnętrza mogło przedostać się jak najwięcej promieni słonecznych. W aranżacji strefy okiennej dominuje minimalizm, pozwalający w sposób niezakłóconym cieszyć się pogodnym dzień. Dodatkowo jasne ściany i podłogi rozjaśniają wnętrze, by nawet przy sztucznym świetle wnętrze maksymalnie kontrastowało z ciemnością na zewnątrz.

Kontrastujące dodatki w nordyckim stylu

To właśnie kontrast jest kolejną cechą charakterystyczną stylu skandynawskiego. Ten zabieg również inspirowany jest naturą, bowiem w Skandynawii – jak nigdzie w Europie – pokrywa śnieżna na niektórych obszarach zamieszkanych przez ludzi utrzymuje się aż przez pół roku! Widok białego puchu i czerni ziemi przebijającej się przez puszysty opad stanowi inspirację dla sięgnięcia po ciemne dodatki.

Skandynawska paleta kolorów

Barwy te nie tylko intrygująco kontrastują ze sobą, ale i świetnie współgrają, wpisując się w kształtowaną latami estetykę ludów północy. Paleta kolorów nie kończy się jednak na czerni i bieli. Styl skandynawski premiuje barwy natury, takie jak beże, kremy, brązy, szarości, ale nie oznacza to, że nie można sięgnąć po modne, kolorowe dodatki. Słoneczna żółć, butelkowa zieleń czy jasny róż wprowadzą do wnętrz rozbijający monotonię wyrazisty akcent kolorystyczny, ale jednocześnie pozwolą zachować minimalistyczny, stonowany charakter aranżacji.

Jasne wnętrze nie jest chłodne dzięki wprowadzonym dodatkom. Ważną rolę odgrywa eksponowana na każdym kroku faktura i ciepła wybarwienie naturalnego drewna (podłogi, meble). Przytulności dodają futrzane dywany, kilimy i bawełniane narzuty z frędzlami, a także zielone rośliny w wersji maxi, które są obecne w każdym skandynawskim domu.

Sprowadzenie stylu skandynawskiego do jasnych kolorów i modernistycznego wzornictwa, to nadmierne uproszczenie. Nordyckie wnętrze to wnętrze użyteczne, przytulne i takie, w którym dobrze się czujemy – to najważniejsza jego cecha.

  • test
  • test