Odliczanie w grudniu może mieć ciepłe i piękne oblicze. Niekoniecznie związane z gorączkowym szukaniem prezentów czy wizytami w sklepach. Zdecydowanie przyjemniejszą atmosferą wyczekiwania na Boże Narodzenie jest palenie świec adwentowych lub tzw. świec kalendarzowych.
Zwyczaj pierwotnie wywodzący się z tradycji chrześcijańskiej został chętnie zaadaptowany także przez miłośników okołoświątecznych rytuałów. Tym sposobem palenie świec adwentowych zagościło w gronie świeckich obrzędów.
Jak przygotować świecznik adwentowy?
Naturalne dekoracje – mech, szyszki, suszone gałązki jarzębiny, rokitnika przetestowano przez stulecia. Mogą być zarówno dekoracją kupionego świecznika, jak i stanowić ozdobę samą w sobie. Pierwotnie świecznik to nie nic innego jak utkane gałązki, przetkane mchem z suszonymi owocami, który przewidywał miejsce na cztery świece.
Wraz z upływem czasu bazą świeczników adwentowych stały się naczynia – talerze, tace czy kute elementy. Dziś w zasadzie jedynym wspólnym elementem są cztery świece – zapalane zgodnie z tradycją w kolejne niedziele adwentu. Liczba tych, którzy doceniają tę tradycję oczekiwania i magię kolejnych adwentowych niedziel przybywa z każdym rokiem.
Poczucie estetyki, tradycja a czasem … moda są wypadkową tego, jaki świecznik adwentowy wybierzemy i jaki pragniemy palić w tym okresie poprzedzającym Boże Narodzenie.
Minimalistyczny świecznik adwentowy
Madam Stoltz przygotowała kolekcję świeczników, które z pewnością znajdą zwolenników wśród minimalistów – w dwóch wersjach kolorystycznych mosiężno-złotej oraz matowo czarnej. Przedmiot wygląda doskonale zarówno w zestawieniu z czterema świecami. Złoty świecznik adwentowy lub czarny świecznik adwentowy to odpowiedź dla tych, którzy szukają detalu, który wpisuje się w styl wnętrza.
Niemniej tego rodzaju dodatki do wnętrz mogą stanowić także bazę do dekoracji. Subtelne jesienne gałązki głogu czy jarzębiny nadadzą świecznikowi wyrafinowanej elegancji. Iglaste gałązki wplecione w czarny świecznik adwentowy będą z kolei ukłonem dla tradycji. Tylko Twoja estetyka i wyobraźnia nadają ramy!
Biały elegancki świecznik na adwent
W kolekcji Madam Stoltz znajdują się także piękne kamionkowe świeczniki – również w kształcie koła oraz bardziej nowoczesne formy – na przykład owalne, eleganckie świeczniki.
Jak palić świecznik adwentowy?
Nie w każdym domu cotygodniowa tradycja zapalenia świec była obecna. Dlatego warto wyjaśnić na czym polega zapalanie świec adwentowych. Boże Narodzenie poprzedza adwent, na który składają się cztery tygodnie poprzedzające święta. Ich ramy wyznaczają niedzielę. W każdą niedzielę adwentu zapalana jest jedna świeca – w pierwsza niedzielę pierwsza, a w drugą niedzielę pierwsza (już częściowo – w 1/4 nadpalona) oraz druga świeca. Każda kolejna niedziela wymaga zapalenia świec dotychczas zapalanych i tej, który tydzień świętujemy. W ostatnią niedzielę adwentu palą się wszystkie cztery świece.
Świeca kalendarzowa – alternatywna forma oczekiwania
Płomień świec niesie ciepło nieporównywalne do niczego innego – to nadzieja. Nie ma znaczenia jak bardzo jesteśmy religijni, uduchowieni czy po prostu lubimy okres świąteczny! Czekanie na Boże Narodzenie w okresie, gdy dni są najkrótsze w roku można umilić!
Jeśli świecznik adwentowy to nie jest forma, której szukasz, a lubisz ciepło świec pomyśl o nieco bardziej świeckiej formule… świeca kalendarzowa, którą nadpalasz codziennie o fragment umili oczekiwanie do tego najpiękniejszego okresu w roku.