Wywodzący się z modernistycznego stylu, scandi przejawia wiele cech charakterystycznych dla ówczesnego designu. Widać to zwłaszcza w garniturze meblowym, który charakteryzuje się ciekawą formą, prostymi, miękkimi liniami i naturalnymi materiałami, znakomicie współgrającymi z minimalistyczną, funkcjonalną aranżacją scandi. Wszystko to cechy modernistycznego designu.
Awangardowe korzenie ma również trend ożywiania wnętrza skandynawskiego za pomocą misternych wzorów, goszczących na tekstylnych dekoracjach – obrusach, obiciach mebli, poszewkach poduszek czy wreszcie na bawełnianych, niewielkich dywanach. By wzór nie wydał się zbyt krzykliwy i nie na miejscu, utrzymuje się go w stonowanych barwach, stanowiących gradientowe odcienie jednego koloru lub reprezentujących chłodną albo ciepłą paletę barw.
Warto zwrócić uwagę również na oprawy lamp. Skandynawskie wnętrza muszą być doskonale doświetlone, przy czym funkcjonalność jest równie ważna jak wygląd lamp.
Oprawy skandynawskich lamp są nowoczesne i proste, a wielopunktowość i przemyślane umocowanie źródeł światła jeszcze bardziej zwraca uwagę na oryginalne klosze, niejednokrotnie spływające z sufitu po cienkim zawiesiu, oraz na duże, stojące na fantazyjnej podstawie lampie, które również stanowią cechę rozpoznawczą oryginalnego stylu skandynawskiego.