Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

Skandynawski styl pokochano za prostotę, elegancję i tchnienie spokoju w intensywny rytm życia mieszkańców dużych miast. Jak urządzić pokój dzienny w stylu skandynawskim? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, po jakie dodatki sięgnąć, by nadać wnętrzu skandynawskiego charakteru. Sklep skandynawski posiada wszystko, by urządzić przestrzeń w tym stylu lub nadać jej nutkę duńskiego sznytu.


Historia stylu skandynawskiego

Styl skandynawski jest ponadczasowy, a jego najbardziej rozpoznawalnymi cechami są proste linie i naturalne materiały. Historia stylu skandynawskiego sięga już XIX wieku. Za prekursora idei stylu skandynawskiego uważa się Carla Larssona, pochodzącego ze Szwecji malarza i projektanta. Szweda pasjonowały jasne, intensywnie oświetlone domowe przestrzenie. Malarz w swoich obrazach wielokrotnie przedstawiał wnętrze własnego domu, który choć był bardzo estetyczny, jednocześnie cechował się komfortem i niskim kosztem utrzymania.

Przeszło 150 lat temu szwedzki nomen omen malarz Carl Larsson w cyklu akwarel pokazał swój dom urządzony przez żonę Karin, wywołał rewolucję. Skandynawowie oszaleli na punkcie wnętrz z dużymi odsłoniętymi oknami i drewnianymi podłogami pomalowanymi na biało. Jasny, przestronny dom wypełniony meblami z jesionu, brzozy i sosny oraz dodatkami w pastelowych kolorach stał się dla mieszkańców Północy wzorem i doskonałym panaceum na długie, mroźne zimy i krótkie dni. Malując codzienne życie swojej rodziny, Larsson zupełnie przypadkiem stał się ojcem i – i jak wskazują niektórzy – prekursorem stylu skandynawskiego.

Teoretycy wskazują, że tak narodził się „kanon” stylu skandynawskiego, który wyznaczył proste i ponadczasowe formy, uwydatnił dużą rolę oświetlenia, a także wykorzystanie naturalnych materiałów (takich jak drewno, bawełna i len). Jednak początki tego stylu, którego idea została podchwycona przez projektantów, którzy nadali jej formę, sięgają początków XX wieku. Za jego ojczyznę uznawana jest Dania, wówczas projektanci mebli, tacy jak Peter Hvidt i Poul Henningsen, stworzyli meble, które miały być przede wszystkim użyteczne, a nie tylko podziwiane.

Salon w stylu skandynawskim – od czego zacząć?

Znając założenia skandynawskiego designu można nakreślić ramy w obszarze których należy się poruszać aranżując salon. Proste, ponadczasowe linie, istotna rola oświetlenia i naturalne materiały. Wydawać by się mogło, że to prosty przepis na salon w skandynawskim stylu. Ten styl jednak ewoluuje, dlatego podpowiemy na co zwrócić uwagę urządzając salon w zgodzie z najnowszymi trendami w duchu skandynawskiego designu.

Fotele i krzesła skandynawskie

Niezbędnym elementem do tego, aby salon nabrał skandynawskiego charakteru, są krzesła lub fotele. Bez tego, ani rusz 😉 W stylu skandynawskim występuje charakterystyczny model krzesła, który na przestrzeni ostatniego stulecia ewoluował, pozostawiając kilka charakterystycznych dla siebie cech.

Skandynawskie krzesła i fotele mają charakterystyczne wysokie i smukłe nóżki, które nadają meblowi pożądanej lekkości i sprawiają, że meble o tego rodzaju konstrukcji nie przytłoczą nawet mniejszych pomieszczeń. Rozpoznawalne niemal na całym świecie krzesła skandynawskiego projektu sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w aranżacji minimalistycznej czy skandynawskiej, a także w nowoczesnym wystroju. Krzesła do salonu w stylu skandynawskim mogą mieć wysokie oparcie, typowe dla klasycznych krzeseł, lub niskie, sięgające połowy pleców. Meble o niższych oparciach doskonale sprawdzają się w małych pokojach, nadając im harmonii i elegancji.

Skandynawskie krzesło może być centralnym punktem wnętrza. Wystarczy, że sięgniesz po jedną sztukę i odpowiednio wkomponujesz je we wnętrze. Przykładem klasycznego krzesła, po które trafiło do kanonu ponadczasowych białych kruków jest krzesło Madam Stoltz wykonane z drewna tekowego i wykończone plecionką wiedeńską. Możesz postawić je przy strefie dziennej, w pobliżu stolika kawowego, albo zaaranżować przestrzeń do czytania. Ceramiczna lampa, duży kosz lub biurko nadadzą tony salonowi.

Drewno w skandynawskim wnętrzu

Chciałabyś urządzić nowoczesny salon w skandynawskim stylu? Lubisz podążać za aktualnymi trendami? Postaw na ponadczasowe i uniwersalne drewno. Dekoratorzy, klienci coraz częściej stawiają na naturalne materiały – wspomniane drewno, szkło, metal czy rattan.

Duży salon to większe możliwości, możesz wówczas sięgnąć po okazały drewniany fotel lub leżankę. Tego typu meble występują przede wszystkim we wnętrzach Północnej Europy, dlatego nie mogło ich zabraknąć w sklepie skandynawskim Pure Nordic. Jeśli dysponujesz mniejszą przestrzenią dzienną postaw na drewnianą komodę, stolik czy gazetnik. Meble i drewniane akcenty odnajdą się w każdym stylu wnętrzarskim, a wnętrze skandynawskie nie może bez drewna istnieć. Nowoczesne wnętrza są eklektyczne, jest wyrazem gustu osoby, która je urządza. Warto sięgnąć po drewniany fotel i zestawić go z metalowym lub betonowym stolikiem. Zestawiać, próbować, cieszyć się zmianami, by znaleźć taki układ, który jest nie tylko estetyczny, ale jest także funkcjonalny.

Jeśli chcesz wprowadzić nowoczesny akcent do wnętrza, postaw na drewniane lamele. Nadadzą wnętrzu charakteru, a gra światła i cienia o poranku będzie nieustannie zachwycać. Drewniane meble i dodatki są długoterminową inwestycją, która zdaje się nigdy nie tracić swojego pierwotnego piękna i walorów użytkowych. Prawidłowe czyszczenie i konserwacja wydłużają żywotność drewna, dzięki czemu wykonane z niego meble posłużą przez wiele lat w niezmienionej formie.

Propozycja wprowadzenia drewna do wnętrza niesie szeroki wachlarz możliwości. Kolorystyka jest szeroka – jesion, dąb, popularne w skandynawskich wnętrzach drewno mango, podobnie jak wykończenie tego materiału. W stanie surowym, nielakierowanym sprawdza się, gdy chcesz wprowadzić modne rustykalne nuty. Mile widziane będą też meble i dodatki w wersji vintage, czyli przedmioty z historią. Jeśli lubisz podążać za trendami, to rozważ meble z rattanu: sięgnij po fotele, sofy czy dodatki skandynawskie z rattanu. Doskonałą propozycją są też drewniane ławeczki, które mogą pełnić funkcję konsoli lub półki.

Drewniane elementy w tym stylu możesz łączyć odważnie – z betonowymi donicami, szklanymi stolikami, metalowymi komodami. Możliwości zależą wyłącznie od Twojego poczucia estetyki.

Doceniaj światło dzienne

Długie, mroźne zimy i krótsze niż w pozostałej części kontynentu dni determinowały podejście do światła naturalnego mieszkańców dalekiej północy Europy. Skandynawowie znaleźć skuteczne sposób na depresyjną aurę – dbają o to, by ich wnętrza były jasne i rozświetlone. Charakterystyczne dla Skandynawii duże okna, często pozostają bez dekoracji lub zdoi je jedynie zwiewna firanka. Wszystko po to, by móc w pełni cieszyć się naturalnym światłem.

Skandynawski salon to przestrzeń, w której panują harmonia, ład i prostota. Twoi goście powinni się czuć w skandynawskim salonie tak dobrze, jak w swoim domu. Jesienno-zimową aurę oswaja ciepłe światło lamp, lampionów i wszechobecnych, jak w żadnym innym wystroju, świeczników.

Poza lampami wiszącymi w skandynawskim wnętrzu pojawiają się kinkiety i lampy stołowe. Ich rozmieszczenie jest doskonale przemyślane. Zadaniem oświetlenia jest stworzenie przytulnej i użytecznej przestrzeni dziennej. Dlatego też lampy stoją na komodzie, bocznym stoliku, gazetniku lub stojące w takim miejscu, by oświetlały przestrzeń dzienną.

Nowoczesne lampy z House Doctor, które łączą lekką betonową konstrukcję z prostą, smukłą bryłą nadają wnętrzu elegancji. Szklane lub mosiężne abażury lamp wiszących wspaniale łączą nowoczesnym design z klasycznymi formami. Lampy w kolorach bieli, szarości i ciepłych brązów doskonale komponują się z prostymi w formie, wykonanymi z naturalnego drewna meblami.

Na jakie rozwiązania wnętrzarskie warto zdecydować się w salonie?

Nie bez znaczenia na aranżację wnętrza duży wpływ mają kolory. Skandynawskie wnętrze nie mogło oprzeć się modnym w tym sezonie ciepłym odcieniom beżu i brązu, ciepłego różu. Szarość i biel to niekwestionowana ponadczasowa baza, świetnie nadają się do zrobienia tła dla aranżacji wnętrza.


Z kolorów ziemi, które obecne są w kolekcji Madam Stoltz polecić można przede wszystkim odcienie piaskowe, brązowe, zielone i koralowe. Niepozorny róż w ciepłym odcieniu wspaniale pasuje do bieli, czerni, szarości.
Można pomalować nim ścianę lub zastosować w postaci dodatków dekoracyjnych. Sporą popularnością cieszą się obecnie etniczne wzory i wyraziste tekstury, których nie może zabraknąć w modnym salonie.

Akcenty boho jeszcze przez kilka sezonów będą obecne w trendach wnętrzarskich. Skandynawskie wnętrze doceni tego rodzaju akcenty. Nie należy z nimi przesadzać, wystarczy zastosować je w dodatkach, na przykład domowych tekstyliach. Mniej oczywistym wyborem będą makramy Madam Stoltz i inne dekoracje ścienne.

Rośliny w skandynawskim wnętrzu

Dekoratorzy odważnie wprowadzili rośliny do współczesnych wnętrz. Subtelny storczyk na na konsoli lub parapecie ustąpił miejsca okazałej monsterze lub liściom bananowca. Nowoczesne wnętrze już od kilku sezonów poznasz po tym, że nie brakuje w nim żywych roślin zielonych.

Rośliny z łatwością wkomponujesz we wnętrze stawiając największy okaz tuż obok kanapy lub stolika bocznego. Ważne by odpowiednio wydobyć piękno rośliny, kamionkowa osłonka właściwie je podkreśli. W sklepie skandynawskim Pure Nordic znajdziesz także metalowe donice Vig oraz betonowe zestawy donic Gard, które wydobędą piękno minimalistycznego wnętrza. Jeśli w Twoim wnętrzu pojawiają się także akcenty boho, możesz sięgnąć po plecione kosze np. Drum House Doctor lub Tanger, w którym umieścisz roślinę.

Rośliny rozgościły w twoim wnętrzu na dłużej, a Twoja kolekcja wkroczyła na stoliki, półki, konsole? Pomyśl o zaaranżowaniu pustej przestrzeni z ławeczką Nadi, na której możesz ustawić swoją hodowlę. Zestaw je z kamionkowymi donicami Julian w ulubionych odcieniach. Dominujący akcent osiągniesz umieszczając roślinę w donicach Pho, które występują w trzech wersjach kolorystycznych: szare donice Pho, orzechowe donice Pho oraz brązowe donice Pho od House Doctor.

Stolik kawowy i naturalne tekstylia

Stoliki kawowe na dobre rozgościły się w naszych wnętrzach. Trudno sobie wyobrazić nowoczesne wnętrze bez tego mebla ustawionego tuż przy sofie. W skandynawskim salonie nie może zabraknąć stolika kawowego z naturalnego materiału – metal, szkło, marmur czy rattan. Ciekawym rozwiązaniem są też stoliki z betonu – zobacz linię Out od House Doctor.

Jeśli decydujesz się na dywan – zdecyduj się na wełnę, bawełnę lub jutę. Więcej o dywanach skandynawskich przeczytasz tutaj >>

Każdego roku pojawiają się nowe trendy wnętrzarskie, co jest świetną okazją do tego, aby wprowadzić powiew świeżości do mieszkania, na nowo zaaranżować wnętrze. Nie zawsze trzeba przeprowadzać generalny remont, zwykle wystarczy wprowadzenie kilku elementów lub zastąpienie ich dodatkami do wnętrz w skandynawskim stylu. Zmieniają się style, kolory, materiały.

Skandynawskie wnętrze urządzone zgodnie z najnowszym trendami powinno mieć rustykalne akcenty, rattanowe meble lub dodatki lub choćby subtelne nuty boho – dyskretny hiacynt wodny w postaci pudełka na chusteczki czy dekoracyjne pudełka spełnią swoją funkcję. Odświeżą wnętrze i nadadzą mu nowoczesny wygląd. Możliwości są niezliczone, więc bez trudu stworzysz aranżację zgodną z swoim stylem, preferencjami i potrzebami.

Styl skandynawski – elegancja w dobrym stylu

Styl skandynawski słynie z czystych, nowoczesnych i minimalistycznych elementów. Dom w stylu skandynawskim jest projektowany tak, aby wpuszczać jak najwięcej naturalnego światła i łączyć przestrzeń wewnętrzną z zewnętrzną. Skandynawski design ma minimalistyczne podejście do mebli i dekoracji. Kładzie również nacisk na proste linie i kształty, wysokie sufity i okna. Ta filozofia projektowania odbija się pozytywnie na Twoim otoczeniu, ponieważ możesz być pewien bezstresowego stylu życia w tej przestrzeni życiowej.

Skandynawski design to prostota, funkcjonalność i elegancja. Chodzi o to, co najważniejsze. Polega na wykorzystaniu podstawowych elementów, takich jak kolor, faktura, kształt i forma, aby stworzyć wyjątkowy projekt, który jest czysty i praktyczny. Projektujesz przestrzeń inspirowaną Skandynawią? W skandynawskim designie chodzi o prostotę. Podstawową ideą jest stworzenie atmosfery, która jest minimalistyczna i funkcjonalna.
Domy w stylu skandynawskim są zazwyczaj minimalistyczne i funkcjonalne. Typowy dom w stylu skandynawskim charakteryzuje się otwartą przestrzenią, dużymi oknami, dużą ilością drewna i naturalnych materiałów oraz dużą ilością światła.

Styl skandynawski trend, który nie przeminie

Styl skandynawski to trend, który nie przeminie i nieustannie ewoluuje. To bardzo swobodny i prosty styl życia, z czystymi liniami i minimalistycznymi meblami. I chociaż branża wyposażenia wnętrz od lat próbuje wpasować się w skandynawski trend, nie wydaje się, aby w najbliższym czasie zniknęła. Skandynawska estetyka wnosi radość i prostotę w życie ludzi i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie zniknęła.