Kalendarzowe świece adwentowe
ciepły płomień jesieni

To jeden z najpiękniejszych zwyczajów zakorzenionych w Skandynawii. Pozwala poczuć namiastkę zbliżających się świat bez przedwczesnego wprowadzania do wnętrza typowo bożonarodzeniowych dekoracji.

Niosący magię i domowe ciepło ma w sobie ogrom uroku. Jednym z domowych obrzędów wywodzący się z krajów Północy jest zapalanie świecy adwentowej lub tzw. świecy kalendarzowej.

Wraz z nastaniem pierwszego grudnia zapala się świecę adwentową i codziennie, zgodnie z kolejnymi dniami nadpala ok. 1 cm świecy kalendarzowej. Każdego dnia nadpala się oznaczony na świec właściwy dzień miesiąca, czyli kolejny dzień adwentu. Każdego dnia świecę adwentową pali się do miejsca oznaczonego na świecy. Świecę kalendarzową dopala się całkowicie podczas Wieczoru Wigilijnego.

Pierwotnie zapalana podczas modlitw rodzinnych i przy posiłkach, dziś cieszy ciepłej płomienia najbliższych oczekujących Świąt Bożego Narodzenia.

Świece kalendarzowe House Doctor

Świece i lampiony mają bogatą symbolikę, która w okresie adwentu jest szczególnie ważna, stad popularność świec adwentowych. Świece adwentowe zwykle są pięknie zdobione – te skandynawskie świece kalendarzowe mają minimalistyczne motywy dekoracyjne. Oznaczone na świecach poszczególne dni adwentu mają subtelne, odpowiadające dniom miesiąca oznaczenia.

Dostępne w naszej kolekcji świece kalendarzowe na czas adwentu są białe z motywem subtelnych gwiazd oraz z zielonym motywem choinki. Świece adwentowe House Doctor dostępne są w dwóch rozmiarach – 25 cm i 30 cm świece kalendarzowe o różnych wzorach.

Dekoracja adwentowa

Wieniec adwentowy posiada przedchrześcijańskie, skandynawskie korzenie. To właśnie w Danii, Szwecji i Niemczech jest wyjątkowo popularny. Tę niepowtarzalną dekorację znajdziemy nie tylko w kościołach, ale przede wszystkim w domach. Rodziny, które decydują się na kontynuowanie tego zwyczaju łączy wspólne zapalanie kolejnych świec w kolejne niedziele adwentu.

Choć w Polsce pojawił się już po I wojnie światowej, to dopiero od kilku lat sięgamy po niego chętniej. Wieniec adwentowy staje się popularny w domach, które celebrują atmosferę adwentu, oczekiwania i wyjątkowego zwyczaju budowania atmosfery Świąt Bożego Narodzenia.

Okrągły wieniec z zielonym gałązkami

Cztery świece, które stanowią nieodłączny element wieńca adwentowego symbolizują cztery tygodnie adwentu. Zapalane kolejno każdej niedzieli symbolizują upływ czasu, obrazując czas oczekiwania na Boże Narodzenie.

Pierwotnie wieniec posiadał okrągły kształt, który czerpie z chrześcijańskich tradycji, według których wieńce są symbolem jedności i wieczności. Wiele wskazuje na to, że zwyczaj, podobnie jak inne ma dłuższą historię, która odnosi się do pór roku. Obowiązkowym elementem tych dekoracji były wiecznie zielone gałązki świerkowe lub sosnowe, które są symbolem wiecznego życia i znakiem nadziei.

Początkowe przygotowywane z mchu, szyszek i orzechów z czasem stawały się bardziej dekoracyjne.

Zaplanuj i spędzaj te czas jak lubisz najbardziej. Przygotuj własne dekoracje, jeśli sprawia Ci to przyjemność lub sięgnij po świeczniki adwentowe Muubs czy świecznik adwentowy Madam Stoltz. Nie decyduj teraz, naciesz się inspiracjami i pomyśl jak wielką radość sprawia oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.