Dodatki skandynawskie
czy “w skandynawskim stylu”?

Nie brakuje dziś mebli i dodatków w tzw. „skandynawskim stylu”. Stylistyka popularna od lat 50 tych ubiegłego inspiruje nawet duże sieci, które podążając za trendami chętnie sięgają po skandynawskie wzornictwo. Oryginalne skandynawskie meble i dodatki poza estetyką łączy jedno – wykonywane są tylko z naturalnych surowców.

Styl skandynawski zachwyca prostotą, bezpretensjonalnością i naturalnością. Skandynawskie dodatki są tak wszechstronne, że uczynią każde wnętrze wyjątkowym. Nie bez powodu ujmują od rzesze, zdobywając serca kolejnych pokoleń.

Elementem wspólnym dla wszystkich oryginalnych skandynawskich dodatków są naturalne, często surowe materiały.

Bawełniane poszewki na poduszki Madam Stoltz lub lniane poduszki House Doctor oraz szklane słoje, kamionkowa ceramika, na którą składają się donice, talerze, kubki czy wazony.

Meble – proste, lecz funkcjonalne regały, drewniane krzesła Madam Stoltz lub metalowe stołki House Doctor, bambusowe stoliki kawowe i gazetniki. Najlepsi skandynawscy producenci unikają tworzysz sztucznych. W sklepie Pure Nordic poza suwakami czy pojedynczymi elementami lamp próżno szukać produktów, do użycia których użyto plastiku.

Surowe materiały – kluczem skandynawskiego wystroju

Skandynawscy projektanci odważnie pracują z materiałami – żłobienia w aluminium na donicy Oli od House Doctor czy kamionkowe donice z motywem twarzy Madam Stoltz, moździerz z kamienia rzecznego Muubs są tego najlepszym przykładem. Wśród materiałów, które znajdziecie jest len, wełna, bawełna, szkło, drewno, kamień, metal, kamionka, mosiądz.

Naturalne elementy, takie jak skóra owcza na podłodze czy poduszki z najlepszej wysokogatunkowej bawełny są nieodzwone. Czyż nie cudownie stąpać po ręcznie wykonanym dywanie lub zatopić się w cieple ręcznie tkanego koca… bez tego nie może być przytulnie! To uosobienie skandynawskiej filozofii hygge.

Tekstylia sprawiają, że w stonowanych kolorach lub ponadczasowej czerni lub zainspirowanych stylem Boho surowe, nordyckie aranżacje łagodnieją.

Dziesięciolecia mijają, a skandynawska estetyka nieustannie zachwyca. Jednakże skandynawskie dodatki są nie tylko ciekawym akcentem aranżacyjnym. Spełniają dużo ważniejszą rolę – według nas są sercem domu. Każdy dodatek jest użyteczny, pełni swoją rolę, trudno powiedzieć by skandynawskie akcesoria były wyłącznie dodatkiem, wręcz przeciwnie. One tworzą przestrzeń, budują klimat , są nieodłącznym elementem filozofii hygge.

Proste linie i subtelna kolorystyka sprawia,że dopasują się do każdego pomieszczenia. Ważne by decydując się na skandynawski wystrój wnętrza nie zapominać o równowadze, użyteczności i fakcie, że są to dodatki ponadczasowe. Symetryczny, geometryczny kształt nie czyni go skandynawskim, kluczowe by stworzony był z naturalnego materiału, służył przez lata i był możliwie najbardziej przyjazny naturze.